Soovitan: fotonäitus Jaapani traditsioonilisest aiakultuurist

Tartu Ülikooli Botaanikaaias avatakse 6. detsembril Katja Uski fotonäitus „Mälestusi Jaapanist“.

Soomlanna Katja Uski on Gardenia-Helsinki aiakeskuse vastutav aednik, kellel õnnestus osaleda aastal 2007/2008 Jaapanis meister Kazuo Makioka juhendamisel sealsete aednike töörühmas ja põhjalikult tutvuda jaapani aiakultuuriga. Jaapani traditsioonide järgi valib meister ise endale õpilased ning ainulaadseks tegi kutse see, et Katjast sai tema töögrupis esimene lääne päritolu naine.

Jaapani aiakujundaja ja meisteraednik Kazuo Makioka on Soomega seotud läbi mitme koostööprojekti. Sealhulgas on tema töögrupp rajanud ka Gardenia aiakeskuse karesansui-stiilis jaapani aiaosa, mille eeskujuks on olnud Jaapanist arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud Tenpyo-ajastust pärinev aed 700-ndatest aastatest.

Jaapani aiakultuur on üle 1000 aasta vana ja sellesse kuulub olulise osana äärmustesse viidud esteetika koos traditsioonilise lähenemise ja oma filosoofiaga. Jaapani aedade mõistmine nõuab seega põhjalikku pühendumist ning laiaulatuslikke kultuuriteadmisi.

Näitusel on võimalik heita pilk selle põneva maa traditsioonilisele aiakultuurile läbi Katja Uski poolt Jaapanis veedetud õpiaasta jooksul tehtud fotode.

„Mälestusi Jaapanist“ on võimalik vaadata 6.-18. detsembrini Tartu Ülikooli Botaanikaaia õppeklassis iga päev kl 10-17.