Arvamused

VÄIKE ÕUNALUGU

 

Kui satud ühte aeda, mille eest pole võib-olla kümmekond aastat enne sind väga palju hoolitsetud ja järgmise kümne aasta pärast avastad, et õunapuud seal aias võiksid peale õunte tootmise ka ilusad välja näha, siis otsid inimest, kes puid tunneb. Ja edasi läheb nagu filmis.

 

Eriti lahe on elus esimest korda mootorsaega „puid teha“ õunapuu otsas. See ei ole muru niitmine ega ka heki pügamine. Endine ükskõiksus õunapuude vastu muutub hasardiks. Justkui kisub puu otsa. Mingi puu-sõltuvus tekib ja ega niisama aedadest enam ei möödu. Ikka vaatad, kuidas õunapuud lõigatud on. Peale õunapuude lõikamist olen saanud tihedaks klappredeli rentijaks, sest nüüd pean saama lõigata ka mände jsa vahtraid. Lõigata on mõnus!

 

Rõõmsad tervitused Virkuse Maastikukujundusele ja Pearna talule Tuula külas!

 

Mart Vesker ja Galina Seppel
Muraste ja Keila

 
 
 

Tere kallis Piret!

 

Ma olen sulle väga tänulik – sügis oli nii ilus. Kahjuks küll väga vihmane. Aga need värvid olid tõesti väga väga kenad.
Sa tegid väga hea töö.

 

Tänades Elen
Kohtumiseni
16. november 2008

 
 
 

Tere, Piret
Õppepäev oli vahva ja täitis lootusi. Ilm oli Sul ka hea tellitud.
Töö käigus on kõige parem õppida, tekivad konkreetsed küsimused ja neid tekkis meil palju, aga Sina said suurepäraselt hakkama.
Kursustega ongi see lugu, et mida rohkem oled ise õppinud seda vähem tegelikult uut saad, aga mingi tera ikka korjad, mida edaspidi kasutada.

 

Suur tänu ja peatset kevadet
Merike

 
 
 

Mõnus päev oli.
Meeldis see, et sai kohe puu “kallale” asuda, ainult teooria poleks andnud julgust. Kindlasti lähemal ajal lähen lõikama oma aia “keskealisi” õunapuid. Minu aias on esindatud umbes samas vanuses õunapuud nagu Tuulas, küll mitte nii haiged ja hukka lastud, sest mõned aastad tagasi on neid mingi määral noorendatud.
Hea seltskond oli, päike, kevad.
Ülle

 
 
 

Mulle meeldis ennelõuna õunaaias.
Suvine hooldus ei ole mulle uudiseks, lugesin sellest kas eelmisel või üleeelmisel aastal ja proovisin võsusid ka murda. Mulle oli hästi kasulik see pungade värk- uinuvad ja siis näha täpselt kust ja milisest oksajupist need õunad just alguse saavad ja muidugi see vihmavarjuvärk.

 

Tervitades
Ülle Saar

 
 
 

Sinu koolituse võiks liigitada elamuskoolituse alla. Ja kohe näha, et õpetaja tunneb asja.
Tänan väga ja soovin jõudu edaspidiseks!
Jaak Raplast

 
 
 

Nagu ikka alguses ei saa vedama ja pärast ei saa pidama.
Maja taga laius tühi muruplats ja ei osanud kust nurgast pihta hakata. Poolteist tundi jutuajamist Piretiga ja ideed saidki juba paberile kritseldatud, mõned taimedki välja valitud ja värvivalikust räägitud. Soovitame julgelt Piretiga konsulteerida, asjatundja nõu annab tohutult julgust juba lähiajal labidas mulda lüüa ja oma soovid täide viia.

 

Parimate soovidega,
IIvi ja Kaisa Harjumaalt
28. august 2009

 
 
 

Meie aias ka toimus õppepäev augusti keskel. Jäime väga rahule, õpetusi-nõuandeid asjalikke, samuti üks puu sai ilusaks lõigatud. Ülejäänud oskasin ise ära lõigata õpetatu põhjal, ja nüüd septembri keskel on puud kõik sasipusast ilusaks viljapuuks saanud. Aitäh sulle, Piret! See raha läks 100% asja ette.

 

Laura Vändrast
7. september 2009

 
 
 

Tere Piret,

 

kokkuvõttes jäin rahule, kuigi maa-ala oli ju siiski väike, aga hind päris kallis. Samas koguhinnas sisaldus ka puude lõikamine ja see oli väga vajalik.

 

Sa oled oma ala asjatundja ja rõõm oli kaeda, millise kirega ja sädemetega silmis lõikasid puid, see töö tundus vist meeldivam. Lillede kohapealt – võib-olla oleks Sul üksi istutades ja maad kaevates läinud kiiremini. Samas perenaist tuleb ju ka juhendada, niiet tõde on kusagil vahepeal.

 

Nagu ütlesin kokkuvõttes – jäin rahule ja kevadel soovin jällegi Sinu abi hoidmaks tulevast ilu.

 

PS! nädalavahetuse ilm oli ju super, Sinult saadud inertsist tegutsesin edasi :) Lõikasin all aias karusmarjad ja ebaküdooniapõõsad enam-vähem korda. Ka maasikad sain talvekorda tehtud.

 

Tervitades
Triin Visklast
28.september 2009

 
 
 

2009 a septembris algas Tallinna Rahvaülikoolis esmakordselt Viljapuude lõikamise kursus.
Kursuse juhendaks oli Piret Pihtjõe.

 

Osalemissoovijate hulk sellele praktilisele kursusele oli suur. Septembri koolitused toimusid Tallinna äärelinnas Tuuleveski tänava eraaias. Pidime moodustama 2 gruppi neljal õppepäeval, et kõik soovijad pääseksid osalema.

 

Kursuslaste hinangute järgi oli õpetaja Piret Pihtjõe väga pädev ja asjalik juhendaja. Oma oskusi andis ta edasi äärmiselt meeldivalt. Kursusel saadi palju selliseid näpunäiteid, mis on viljapuude tervisele väga olulised ja vajalikud. Saadi ülevaade, milline üks hooldatud ja ilus viljapuu peaks välja nägema. Praktilise töö käigus tutvustati ka vajalikke aiatööriistu. Oma erialaseid teadmisi andis edasi naerusuine, lihtne ja sõbralik noor õpetaja.
Jätkame sama kursusega kindlasti ka 2010 aasta kevadel.

 

16. oktoober 2009
Liivia Preast, Tallinna Rahvaülikooli koolitusjuht

 
 
 

Tere Piret!
Tahan tänada ilusa hauaplatsi kujunduse eest, mis pälvis vanaema sünnipäeval kogu suguvõsa tähelepanu.

 

Kaunist jõuluaega soovib Taimi
14. detsember 2009

 
 
 

Päev oli tore. Lõikame nüüd hoolega puid, endal ja sõpradel, sugulastel. Samas ei suuda ära imestada, et ühest päevast võis nii palju kasu olla. Lausa uskumatu. Koduski on vanad õunapuud hoopis teise näo saanud ja loodame, et viljuvad ka mõnusalt.

 

Ilusat kevadet!
Anne Rosin
MTÜ Ulvi Naiste Ühendus
21. aprill 2010

 
 
 

Kui aus olla, siis sain sinu käest esimese põhjaliku õpetuse. Sain juurde ka kõvasti enesekindlust. Jäin koolitusega väga rahule.

 

Terv,
Tom
25. aprill 2010

 
 
 

See ei ole võimalik, et üks inimene seda kõike jõuab, kust kogu energia ja tundub, et Sinule antud ööpäev on vähemalt poole pikem kui tavalistel inimestel.
Möödunud suvel süüvisin innukalt Sinu kavanditesse, uurisin taimede pilte, hingeelu ja püüdsin visualiseerida kõike Rahumäe maalapikesel. Olen hauaplatsi kavanditega väga rahul ja juba ootan õiget aega, et Sinuga koos kujundus ellu viia.

 

Jõudu!
Reet Priilaht
27. aprill 2010

 
 
 

Aprilli alguses toimus Tallinna Rahvaülikoolis kursus Viljapuude lõikamine. Kursus viidi läbi kahe grupiga kokku neljal päeval ühes Muuga aedlinna koduaias.

 

Kursulaste hinnangutest võib järeldada, et see kursus andis julgust ise aias tegutseda, mille tulemuseks on aias tundmatuseni muutunud õunapuud. Enne Piret Pihtjõe praktilisele kursusele tulekut ei julgenud paljud huvilised oskamatusest oma viljapuid aastaid pügada. Kuid õpetaja sisendas kursuslastesse julgust ise katsetada ja loominguliselt läheneda oma viljapuude okste kärpimisse. Piret andis oma praktiliste oskustega õppijatele juurde palju aiandusalaseid teadmisi nii tööriistade käsitlemise kui viljapuude lõikamise põhimõtete kohta. Kursuse juhendaja on hea suhtleja ja oma ala hästi tundev õpetaja.

 

Liivia Preast, koolitusjuht
27. aprill 2010

 
 

Aiaga kuigi kaugele pole jõudnud, aga peab ütlema, et meie kohtumine andis hingerahu ja mõttesuuna, nüüd on hoopis teine hingamine.

 

Liina Freivald
5. mai 2010

 
 

Nagu juba aru said, olen Su tööga rahul ja ekstra vaimustatud pergola ideest. Kogu aeg vaatan aknast välja ja mõtlen, et see oli ikka NII hea mõte! Täpselt see mis vaja oli, ise aga ei oleks lihtsalt selle peale tulnud, ei oleks julgenud nii suurelt mõelda.
Istutuspäev sujus samuti hästi!

 

Tuhat tänu Sulle kõige eest! Koostöö on olnud super ja tundub, et tööd siin jagub :)

 

Tervitustega,
Helena
26.05.2010

 
 

Mul on hea meel, et Aialeht.ee projekti käigus just Sinuga tuttavaks sain. Tunnistan ausalt, et minu arvamus aiakujundaja vajalikkusest muutus 100%.
Jah, ma ei ole alati Sinu ideedega nõus ega usu, et neid kõiki saaks rakendada, kuid minu pilti on koostöö märkimisväärselt avardanud. Oskan panna end laiemalt mõtlema, näha suuremat pilti aiast, mõelda tulevikule. Seni piirdusid minu aiakujundamise soovid lähtudes minu võimalustest. Mõtlesin ikka, et üht või teist asja ei saa teha, kuna see on kallis. Tänu Sulle mõistsin, et kõike polegi vaja ühe suvega teha. Kõige olulisem on saada ettekujutus, milline peaks valmis aed välja nägema ning siis alustama selle elluviimist. Hästi tore, et Sinult saab abi ka rajamise ja ehitamise küsimustes.

 

Merli Nõmmelt
6. juuni 2010

 
 

Tere!
Väga kasulik koolitus oli. Just lõpetasin oma esimese õunapuu lõikuse ning ei kujuta küll ette, et oleksin nt internetist või kuskilt mujalt nii palju vajalikku infot nii ruttu kätte saanud. Minu meelest kõik klappis – suurepärane koolitaja, praktiline ja inforikas sisu, õhtune aeg ning koht kesklinnas. Ainult tööriistu ei läinud tegelikkuses nii palju vaja kui eelnevalt öeldi.
Põhiline, mille sellelt koolituselt sain, on oskus näha, mida lõigata. Boonusena sai ka käe valgeks ise lõikamise-saagimise proovimisel.

Jätkake samas vaimus!
Anne
23.07.10

 
 

Jäime 4. augustil toimunud koolitusega väga rahule. Oleme saanud hea õppetunni, kuidas ja mida oma aias ette võtta. Kahjuks kõike siiski enne selle aasta saagi korjamist teha ei raatsi, kuid kirsiga saab kõik juba sügisel korda ja edasi õunapuid harvendatud. Suurem tööpõld jääb siiski kevadesse ja suviseks vesivõsude näpistamiseks. Mis teha kui nii kahju on tänavustest õunadest loobuda.

 

Oli äärmiselt vahva ja informatiivne õhtu!

 

Soovitan soojalt ka teistel Piretiga konsulteerida, kui on kahtlusi või kõhklusi, saate need edaspidi ise lahendatud.

 

Tänud sulle Piret!
Tiia ja Tenno Karvanen
9. august 2010

 
 

Ükski koolitus ei saa kedagi rumalamaks teha. Õnneks polnud ma jõudnud veel eriti oma puid ajapuuduses lõikuma hakata kui avastasin sinu koolituse. Nüüd on puid palju julgem näppida ja oksi painutada.
Mees küll nuttis Tomsoni lõikust, aga mina olen rahul. Ise poleks isegi peale sinu koolitust ilmselt väga julm olnud ja nii oleks see asi veninud edasi. Kuigi soovisin teisi pereliikmeid koolitusele saata ja õpetada oleme praegu tunduvalt targemad ja julgemad.

 

Suurimad tänud
Tiia ja Jüri Rets
11. august 2010

 
 

Tänu Piret!
Tore, et kalmistul nüüd asjad ühele poole sai ja mul ka hinges rahu. Tore, et Sinu peale sattusin, sest oled üks ütlemata lahe inimene, mulle tundub nagu oleksime sünnist saati tuttavad, Sinust õhkub sellist positiivsust!
Väga tahaksin, et tuleval aastal oleks mul võimalik Sind oma õunapuude kallale kutsuda.

 

Parimat soovides
Reet
3.09.10

 
 

Tere Piret
Tänud Sullegi, väga meeldib. Kõik on super.

 

Terv,
Katre
24.09.10

 

Hästi mõnus oli, minu jaoks oli sealt palju õppida. Tore et koolitajaks oli
tugeva praktikaga inimene, mitte teoreetik. Sain palju, kindlasti seda aega ja raha väärt koolitus oli.

Juha Korhonen
September 28, 2010

 

Mina isiklikult sain küll palju uut ja huvitavat teada ning ka vastused oma praegustele muredele. Ootan kannatamatult paremaid ilmasid, et saaksin ehk nädalavahetusel oma uusi teadmisi praktikasse rakendada.

Evelin Täht
28.09.10

 

Meie aiandushuviliste seltskond tänab väga õpetliku ja huvitava koolituse eest. Saime kahtlemata palju kasulikke näpunäiteid ja juhiseid. Kuidas need nüüd praktiliselt ellu viia, see iga õppuri enda teha. Tõsi on aga see, et ootame Sind varsti Mäetagusele tagasi, sest tahame osata õunapuude lõikust korrektselt ja saatuslike vigadeta teostada. Kohtumiseni!

Mare Taar
14.03.11

 

Tere,
Tahaksin veelkord tänada laupäevase kursuse eest.
Tunnen, et need teadmised andsid mulle rohkem julgust ja kindlust juurde.
Alustasin ühe õunapuuga millele ligidale pääses juba kohe pärast kursusi.
Võtsin ülemisi oksi vähemaks ja valisin välja oksad järgmise aasta pügamise jaoks.
Varem olin julgenud puutuda vaid võsusid ning risti kasvavaid oksi.
Selle eest veelkord palju tänu.

Laura
28. märts 2011

 

Tere Piret!

Ma ei kirjutanud kohe, sest tahtsin koolitusel omandatud teadmisi ka praktiseerida. Sellel laupäeval lõikasin ämmal 4 õunpuud ja päästsin mureli, mida taheti maha lõigata, kuna oli lastud kasvada väga kõrgeks. Alustasin kell 12.30 ja lõpetasin kell 18,00 ja tunne oli hea, sest puud olid ilusad ning ilma nn kontsudeta. Täna alustasin kell 9,00 ja lõpetasin kell 15,00 ja lõikasin oma suurt õunapuud, mis on kujundatud rohkem ilu- kui õunapuuks. Tegin hõredamaks, rist ja rästi oksad võtsin välja ja nn kontsud ilusti maha. Kasutasin Sinu soovitatud palsamit ja tõesti oli palsamit parem kasutada, kui vaha. Puid korrastades kordasin endale, Sinu sõnu ehk kuidas lõigata ja mida jälgida. Sinu hea lause vaata puud ja tema võra kui käsi ja puid vaadates nägin tõesti neid kui käsi, mis näitavad sulle suunda ja aitavad puud kujundada. Samas see korruste ja pungade hoidmine, sest nüüd ma hoian pungi, mis toovad mulle õuna või kaks. Varem ma nii ei mõelnud. Samas oli hea õpetus see kuidas, mitte tekitada nn pusasid okste otsadesse ja kuhu lõigates pungad peavad jääma jne.

Olen rahul, sest Sinu koolitusest sain seda mida tulin otsima ehk 5+ Sulle. Mina jään õhtule, sest mu keha valutab ning paremal käel on midagi viga, sest haare on nõrgaks ja valulikuks jäänud. Põhjust Sa kindlasti aimad ja see on puude lõikamisest.

Tervitusi uppuvast Sauksest!
Marju
10.04.11

 

Tere, Piret!

Suur tänu töö, piltide ja huvitava päeva eest!

Päikest ja ikka parimat!
Aina
14.04.11

 

Oli tore:) Koosolemine mõnusas ja vabas õhkkonnas. Koolitustel on minu jaoks alati tähtis suhtlemisest jääv tunne ja tahtmine seda asja kohe proovida. Sain näiteid ja lahendusi olukordadele otse inimeselt ja nüüd igasugu kirjaridu sel teemal vaadates, taipan rohkem, mida tahetakse öelda, kui räägitakse” võra hõredamaks kujundamisest”, “korrustest” ja “käte pealt välja kasvavatest okstest” ning sellest ka, et peale viljaokste on puule vaja kasvuoksi oma “paruka ” jaoks jätta.

Hästi tänuväärsed olid näpunäited tüügaste nägemise osas. Väga hea on arutlus tööriistade teemal: mida konkreetse riistaga teha peaks saama (seesama lugu, et propageeritakse teleskoopvartega riistu, aga praktilise töö käigus saab selgeks, et kui tahad teha just nii ja nii….siis neist kasu pole. Nad on teistsuguste asjade jaoks kindlasti väga head:)).

Mulle sobis selline praktiline koolitus, mis juhatas teeotsa kätte, et mida ja kuidas vaadata (puu kuju nii lähmalt kui kaugemalt, okste otstarvet nii olevikuks kui tulevikuks), milliste riistadega puule läheneda (ja eriti hea oli redeli kasutamise õpetus:))

Lühemalt: koolitus varustas mind julgusega ja ajas isuga puu otsa!

Kõike kaunist,
Moonika Ringas
17.04.11

 

Suur tänu asjaliku koolituse eest. Kuna tegelen ka ise pisut puude hoolduse ja aiandusega, siis arvatavasti vaatasin mina tänast koolitust natuke teistsuguse pilguga kui ehk teised.
Koolitajana oled Sa hästi enesekindel ja nakatav oma energiaga. Hea on jälgida, kuidas Sa kiirelt teed otsuseid ja näha, et nende tulemusel lähevad puud aina ilusamaks. Ma usun, et tänaselt koolituselt said enamus juurde kindlustunnet ise tegutsemiseks.
Jõudu Sulle töödes-tegemistes ning toredate kohtumisteni edaspidi.

Tervitades
Katrin Puskar
17.04.11

 

Lõikasin peamiselt vanu puid ja paar uut.
Sain õpetusest küll päris palju enesekindlust juurde ja näen nüüd, kuidas olen kunagi valesti lõiganud.
Õunapuude lõikamine on väga mõnus töö, oleks vaid aega sellega rohkem tegeleda :)

Tervitades ja meeldiva õppepäeva eest tänades
Liisa-Lota Kaivo
20.03.2012

 

Tänud asjaliku ja mõnusa koolituse eest! Täiesti kümnesse!
Tegelikult olen puid lõiganud ligi 20 aastat, aga nüüd ma ka tean “miks ma midagi teen” ning mida võiks teisiti teha! Päris palju kuulsin ka uut!

Aitäh, Minu aednik Piret!

Sigrid Algre
01.04.2012

 

Tänan koolituse ja ilusa ilma eest.
Koolitus oli ilusas aias ja õppematerjal oli hästi valitud just näitlikkuse kohapealt.
Mina isiklikult sain väga palju kasulikke näpunäiteid selle töö ettevõtmiseks oma aias. Kindlasti jälgin ka tulevikus milliseid koolitusi pakute ning vajadusel ja võimalusel kindlasti osalen.

Suur tänu
Andres Pajula
2.04.2012

 

Tänud informatiivse koolituse eest!
Marika Kaarjärv
9.04.12

 

Tere!

Minu jaoks oli koolitus väga hariv.

Tervitades
Anne Ots
10.04.12

 

Südamest tänan Teid, väga väga väga!
Ma oskangi nüüd puud vaadata ja teha nii, et puule jäävad “kenad käed sõrmedega”. Iga järgneva puu juurest tagasi vaadates varasemalt lõigatud puule, tunnen, et silm ja aju ja käsi teevadki koostööd ning redel saab korraks tagasi puu alla tassitud ja üks täiendav lõige peab veel tehtud saama.

Parimat soovides ja veel kord aitähh öeldes,
Sigrid Lapp
5.05.12

 

Oli väga tore ja kasulik koolitus. Sain teadmisi ja nippe, mida on kerge jälgida.

Aitäh!
Regina Martinson
18.03.13

 

Jäin koolitusega igati rahule- sain juurde piisavas koguses enesekindlust, millest varem ehk puudu jäi. Teema oli minule küll varemgi tuttav, kuid uues võtmes oli sel vägagi värskendav mõju. Lisaks mitmeid häid nippe!

Aitäh!
Piret Virkepuu
18.03.13

 

Tere Piret

Suur tänu väga hariva koolituse eest. Vaatasin pühapäeval maal oma õunapuud juba ka kriitilise pilguga üle – omast tarkusest lõikamisega vist isegi väga mööda ei ole pannud (vähemalt mulle tundus). Väga asjakohane oli lisa mustsõstarde kohta.

Veel kord tänud ja loodan, et järgmiste koolitusteni
Mare Evard
19.03.13