Virkus.com

Main Navigation

Sub-Navigation

Content

KUIDAS PAIGUTADA AKENT SEINA SUHTES

Aknaklaasid ja raamid on tänaseks päevaks enamasti läbinud tõsise ja pika arengutee, olles optimaalselt tugevad ja isoleerivad ning võimaldades soovitud suunas ja suuruses avamist ja sulgemist. Sestap siis ongi akna juures kõige rohkem tähelepanu nõudvaks tegevuseks jäänud akna paigaldamine seina sest iga üleminek ühelt materjalilt teisele on potentsiaalne ohu allikas pinna terviklikkusele.

Akna paigaldamise järel peab olema tagatud:

Õhutihedus

Arvestades kaasaegsete seinamaterjalide laia valikut, peab hoone projekteerija ette nägema põhimõttelised lahendused akende seina kinnitamiseks, soovitavalt koos kinnituskohtade detailjoonistega.

Sademete kindlus (veetihedus)

Vihm ja lumi ei saja ainult otse alla vaid tihitpeale ka lausa horisontaalselt. Sademete kindlus on tihedalt seotud õhutihedusega ja seega tuleb need lahendada konstruktiivselt teineteisest sõltuvalt. Jälgida tuleb, et mööda vertikaalpindu alla voolav vesi ei pääseks voolama tihendite tagustesse umbsetesse õõnetesse ja sealt edasi soojustuse sisse. Sademete vesi peab vabalt jooksma alla seinast eemale.

Kontroll veeaurutakistuse üle

Kui hoone seintel ja akna klaasil on veeaurutakistus korras, siis ei tohiks olla probleeme aurutõkke katkemisega akende hoonele kinnitamise kohtades.

Soojapidavus

Soojatakistuse pidevus on oluline mitmel eesmärgil, millest kõige olulisem on kondenseerumise vältimine aknaklaasil ja viimistletud seinapinnal selle ümber. Peale selle on koralikult teostatud akna ümbruse soojustus oluline energia kokkuhoiu mugava sisekliima ja seina seoojare˛iimi seisukohast.

Andmed akende soojapidavusest üldjuhul ei arvesta ümbvritseva õhu liikumise mõju. Seepärast tuleb projekteerijail arvestada ka aknaraami ja seinamaterjali võimaliku koostööga ja ka akna pindade asetusega välisseinte suhtes.

Kui aken paigutada liialt seina välispinna lähedale, võib sooja õhu konvektsioon aknaklaasi sisepinna lähedal jääda nõrgaks, mille tulemusel jääb klaasi sisepind nii jahedaks et sellele hakkab kondensvesi moodustuma juba mõõdukalt külmade ilmade puhul. Akna paigutamisel sisepinnale lähemale, saame sellist olukorda vältida.

Ka kardinad tuleks paigutada vähemalt 10 cm siseseinast eemale et tagada siseõhu tsirkulatsioon aknaklaasi sisepinna lähedal, et vältida kondensvee teket klaasi sisepinnale.

Ühtlasi tuleb jälgida et paigaldatava akna pind ei satuks seinasoojustuse pinnast sissepoole, sest niisugusel juhul võib karta kondensvee ja kastepunkti tekkimist konstruktsiooni sisse.

Sidebar

Footer