Virkus.com

Main Navigation

Sub-Navigation

Content

VEEAUR SEINTES JA SISERUUMIDES

Teatavasti on valdav enamus majade hädadest seotud vee ja niiskusega. Ega auk katuses ju muidu midagi teeks aga vesi mis sealt läbi tuleb, teeb palju kurja. Samamoodi on ka liigse veega, mis õhus lahustunud – niiskusega. Suhteliselt sooja talve puhul kui välisõhu niiskus on lähedal 100%-le, on ka siseõhu suhteline niiskus kõrge. Niisuguse olukorra jätkudes pikalt, võib juhtuda et niiskus hakkab kondenseeruma seinakonstruktsiooni sisse. Seina sisse ladestunud niiskus omakorda võib põhjustada kahju seinamaterjalile ja vähendab seina soojapidavust, mis omakorda süvendab kondenseerumise protsessi.

Niiskus seintes

Ohtlikum on olukord selliste seinte puhul kus väljaspinna materjalid on suurema veeauru takistusega kui sisemised. Lihtsamalt öeldes – seinad, mida on soojustatud seestpoolt või millele on pandud tihe välisvooder (näiteks silikaatkivi) ilma korraliku tuulutusvaheta. Niisugustes konstruktsioonides võib kondensvesi koguneda tihedama materjali sisepinnale kust siis valgub edasi konstruktsiooni sisse.

Veeauru eraldumine ruumidesse

Kui seinte ümber ehitamine on muidugi keeruline ja kallis töö, mida niisama lihtsalt ette võtte ei raatsi, siis siseruumide õhuniiskuse hoidmine võimalikult madalana ei ole kuigi keeruline.

Lisaks sellele et õhuniiskus on niigi kõrge, „toodame“ me seda oma elutegevusega ise juurde. Näiteks on toodud ühe neljaliikmelise pere poolt eraldatav veeauru hulk ühel kenal laupäeval kui kõik on kodus ja ema peseb pesu:

Tegevus gramme pere kohta
hingamine ja higistamine 6500
pesu pesemine 1500
pesu kuivatamine 10500
põrandate pesemine 750
süüa tegemine 750
nõudepesu 750
kümblemine 750
toataimed 500

Loetletu kõik kokku võib tähendada kuni 20 liitri veeauru eraldumist eluruumidesse üheainsa päevaga. Võrdluseks: 100-ruutmeetrise maja õhuniiskuse tõstmiseks 15-lt 60-le protsendile kulub ainult 2-3 liitrit vett.

Meetmed liigniiskuse vastu

Selleks et me ise ja meie majad suure niiskuse sees ennast hästu tunneks toon mõned abinõud liigniiskuse vältimiseks:

1)Köögid, vannitoad ja pesuruumid peaksid olema varustatud väljatõmbeventilaatoritega. Ja aeg-ajalt on neid soovitav ka kasutada!

2)Pesu- ja nõudepesumasinat on soovitav kasutada täiskoormusega, et vähendada nende töötsükleid.

3)Võimalusel lühendage dushi all ja vannis viibimise aega.

4)Toidu valmistamisel kasutage pottidel ja pannidel kaani.

5)Parandage esimesel võimalusel tilkuvad kraanid ja isoleerige "higistavad" külmaveetorud torukoorikutega.

6)Põrandaalused nn. poolkeldrid peaksid olema ventileeritavad ja varustatud aurutõkkega.

7)Ahikütte puhul ärge ladustage küttepuid siseruumides.

...Ja viimane ent tähtsaim:

8)Ärge unustage ventileerida tube lihtsaimal võimalikul teel – avage aknaid iga päev. Eriti meeldivad on aknad, mida saab fikseerida ventilastiooniasendisse nii, et neid ei ähvardaks tugeva tuulega purunemine ega ka liigne soojakadu iseenesliku avanemise tõttu.

Sidebar

Footer