Aia planeerimine

külgaed

Iga aed räägib midagi omanikust ja iga kujundus mõjutab vaatajat omal moel. Sinu aed peab meeldima eelkõige sulle, aga peab avaldama muljet ka möödujale ja külalisele. Samuti on ilus arvestada naabriga.

Hea tulemuse aeda rajades saad, kui lähtud oma pere vajadustest ja võimalustest, aia miinused muudad plussideks, järgid kujundusprintsiipe ning värvide omavahelist mõju.

Aeda planeerides võiks näha aastate taha, et vältida hilisemaid ebameeldivad üllatusi. Tuleb pöörata tähelepanu puude kasvusuurusele ja võra laiusele, ilmakaartele, vaadetele, taimede kasvunõuetele, pinnasele, laste sirgumisega mittevajalikuks muutuvatele mängunurgakestele, naabritele ning kui peres on koeri, siis nende käimisteedele jne. Samuti peab oskama ette näha võimalikke muutusi pererahva soovides. Soovitav on üles märkida kõik vajadused, soovid ja unistused. Kui ise ei oska ideid genereerida või soove realiseerida või tundub hoopis, et kõik ei mahu aeda ära, siis on mõistlik nõu pidada aiakujundajaga.

Esmase nõuande käigus saad soovitusi aia planeerimisel. Koos arutatakse läbi pererahva soovid ja pannakse paika aia kasutamise eesmärk. Kui abihoone, aiamaja, istumiskoha vms asupaik on kaalumisel, siis selle kohta tasub ka nõu küsida. Kindlasti avastad enda jaoks ideid ja üllatusi, mis enne pähegi ei tulnud. Konsultatsiooni käigus selgub, millist abi on vaja, kas nõuandest, ideejoonisest (eskiis) või aiaplaanist piisab või soovitakse haljastusprojekti. Tavaliselt on aiakujundajalt võimalik kogu aeg ka nõu küsida. Aga sel juhul on soovitav vähemalt eskiis valmis teha, mis aluseks võetakse. Eskiisi valmides laheneb ka väga palju küsimusi ja soove, aia omanik saab nii ideid kui lahendusi.

Esmane konsultatsioon ei ole sugugi kallis, aga hindamatu väärtusega pererahva jaoks, sest siit sünnivad mõtted ja algavad suured teod. Peale aiakujundajaga konsulteerimist tunned ennast oluliselt kindlamalt. Tead, kuidas kujundada, kuidas tuuled kinni püüda, kuhu ja kuidas rajada istutusalad, kuidas taimi valida, kust on soovitav osta, kuidas taimede eest hoolt kanda, kuidas õigesti muru rajada, puid ja põõsaid lõigata jms. Sul on nüüd võti aiandusmaailma ja aed valmib tunduvalt kergemini kui olid arvanud.

Aiaplaani või haljastusprojekti olemasolul saad sünnipäevale või soolaleivapeole tulijatele ka kingivihjeid anda ja sul on koht, kuhu saadud kingitus istutada. Siis kaob ka kiusatus üksikuid puid ja põõsaid murusse istutada ning vajadus muruniidukiga nende vahel keerutada. Aiaplaan osutub hädavajalikuks ka näiteks lillede jt taimede, mis sügisel närbuvad, asukoha meeles pidamisel.

Aed küpseb koos sinuga ja seetõttu ei maksa töödega kiirustada. Kui aiaplaan või haljastusprojekt on olemas, siis saad rajada mitme aasta vältel, tehes korda näiteks ees- ja tarbeaia esimesel aastal ning muud aiaosad järgnevatel. Esimesel aastal tasub muru maha külvata, nagu seda päris uue aia puhul tehakse, aga nii, et soovitud istutusala (näiteks lillepeenrad ja köögiviljaaed) muruseemnest puutumata jääb. Selle töö tegemiseks peab olema aiaplaan maha märgitud, et teada istutusala piiri. Samuti on esimesel aastal vajalik sissesõidutee ehitus. Kui haljastus rajatakse ühe aastaga, siis on muru tegemine kõige viimane töö.

Aiakujundajaga tasub ühendust võtta juba enne maja ehitamist, sest nii on võimalik päästa taimekooslused ja saada nõu pinnase segipööramisel. Maja ja aia ehitamist üheaegselt planeerides säästad nii aega kui raha.

Küsi julgesti nõu!

Saada meil piret.pihtjoe@gmail.com
Helista 5049835

Trackbacks Comments
Leave a Comment