Aia ümberkujundamine

Mida teha olemasolevate taimedega kui aias käivad ümberkujundamise tööd? Kas nad sobivad uude kujundusse?

Muidugi sobivad. Suur hulk olemasolevaid taimi on kulda väärt.

Olemasolevatest taimedest saad teha soliste ja väikesi tantsijaid, ajutisi teenijaid. Oleneb, millised taimed olemas on ja mida soovid.

Kui aeda leida sobiv muster ja taimedele sobivad kaaslased, oled saanud aeda täiesti uue ilme.

PALJUNDA TAIMI ISE
Kui mistahes püsitaimed on olemas, siis kulub haljastuse peale oluliselt vähem raha. Puukoolist või taimevahetuse üritustelt tood juurde vaid kaaslasi. Olemasolevate taimedega saad katta väga suure ala kui taimi jagad.

Tavaline viga, mida tehakse ongi see, et taimi ei jagata ühest kasvukohast teise ümber istutamisel. Jagamine tagab taimede uuenemise ja igavesti noorena püsimise.

TAIMEDE ÜMBERISTUTAMINE
Enamus taimi paljundatakse jagamise teel kevadel või sügisel. Kui väga vaja ja seda oskaja teeb, siis võib taimi jagada ning ümber istutada terve kasvuperioodi vältel ja isegi siis kui taim õitseb. PS! Igal ajal ümber istutamiseks peab taimi tundma!

Ajutiselt võib taimed panna kraavi või anumasse ja katta juured mullaga. On hea kui taimel on lastud enne ära õitseda. Oluline, et päike peale ei paista ja taimel seal kuumal suvel juua oleks. Sügisel on oht mädanema minna. Talveks ei saa nimetatud viisil taimi jätta, sest taim paneb külmale vastu vaid juurdunud olekus. Istutada võib niikaua kuni maapind on soe, tavaliselt oktoobri lõpuni.
Enamus taimi talub sellist hoidmist. Aga kui taimi ei tunne, siis on soovitav enne konsulteerida.

Mõned taimed, näiteks pojeng tahab kasvada segamatult aastakümneid samal kohal ja tema ümberistutamine tuleks ette võtta vaid äärmisel juhul, mitte mingil juhul niisama hetketuju ajel.

Kui esmapilgul tundub, et pojengi senine istutuskoht on täiesti vale, siis ei maksa kohe teda ümber istutama hakata. Kui uus muster tingib, et seal pojengi ei ole, siis las olla nii. Jätke pojeng rahule ja ümberistutamine viimaseks tööks ning te võite avastada, et ta sobib ka üksi sellesse paika. Tihti isegi siis kui ala peaks tulema kruusakattega ja sinna ei ole mõeldud ühtegi taime. Nii võib olla ka mõne teise taimega, mis on ümberistutamiseks liialt suur.

KUIDAS RAHA SÄÄSTA
Aiaplaani olemasolul saab töid jagada ja taimi jupikaupa osta ning endale kinkida lasta. Isegi siis, kui kujundus eeldab täiesti teistsuguseid taimi, valmista istutusalad ette. Olemasolevad taimed jaga ära ja istuta kasvõi ritta. Multši.

Nüüd saad rahulikult taimi tuttavatelt või puukoolidest või taimevahetuse korras hankima hakata.

Ühe taime asemel võta alati 2, kolme asemel 5 jne. Istuta maha nii, et aasta pärast neid jagades täidad tühjad kohad. Tühja platsi kannatades säästad jällegi raha. Sügisel on taimed odavamad ja istutamine mugavam.

KUIDAS RAJADA UMBROHUVABA ISTUTUSALA
Püsilillepeenra rajamisel on kõige tähtsam töö pinnase ettevalmistamine sel lihtsal põhjusel, et see paneb aluse edaspidisele hooldusele. Kui algul veidi vaeva näha, on hiljem mitu korda lihtsam.

Kaevake maa vähehaaval kahe labidalehe sügavuselt läbi ja võtke välja kõik umbrohujuured. Tehke pinnas lausa piinlikult puhtaks. Muidugi jääb paratamatult mulda umbrohuseemneid, kuid need nopite ära kohe, kui nad pärast idanemist tõusmed välja on ajanud.

KUJUNDAMISE NIPP
Ala tsoneerides ja mustrit joonistades ära arvesta olemasolevate taimedega. Alusta nagu kunstnik valgelt paberilt. Kui selle nipi kätte saad, siis tead, miks on talvel lumega kõige parem aeda kujundada. Aia planeerimisest saad siin ülevaate.

ILU ON VAATAJA SILMADES
Oma aias peab olema ka mugav, miski ei tohi häirida. Kui üht inimest ajab kirevus närvi, siis teisele võib tonaalsus jälle igav olla.

Kirevuse saab kontrolli alla kui taimed värvi järgi toon-toonis paigutada. Ja toon-toonis peenrale saab mängulisust lisada kui pikkida sisse näiteks erksavärvilisi väikseid õisi.

Kirevust saab luua ka näiteks ainult rohelise valgega. On väga palju taimi, kelle lehed on rohelise-valgekirjud, -triibulised, -täpilised. Vaata valge õie sisse, millist värvi südame leidsid?

 

VÄRVIKIREVUS JA TAKSONITE ARV PANEB PEA RINGI KÄIMA

Surume siin kätt aiaomanikul, kes on koos mehega superilusa aia valmis meisterdanud. Meile kurtis ta muret, et liigne kirevus ja tohutu taksonite hulk teeb närviliseks. See meid rõõmustaski. Aiakujundajad räägivad juba hulk aega, et ühte taime mitu tk on parem lahendus kui palju erinevaid taimi 1 tk.

 

LOO ÜHEVÄRVILISI KOOSLUSI
Taimehullusest tingitud kirevust on meil juba küllaga. Aeg on hakata kogustega, õie ja lehe struktuuri, värvi ning suurusega mängima.

Sobita omavahel samal ajal õitsvaid ühevärvilisi lilli ja loo harmoneeruvaid kooslusi lehe kuju ja suuruse järgi. Erikujuliste õitega tekita kontraste.

OTSI OLEMASOLEVATELE TAIMEDELE KAASLASED

Ühes Iru aias ootavad kaaslasi kuutõverohi, himaalaja jalgleht, sõnajalad, maikellukesed, bergeenia. Päevaliiliad kollane ja veidi hilisem oranz, iirised valged, pruunikad kõrged ja madalad, jt.ebamäärast värvi. Elulõng suureõieline. Hostad, harilik murudsüda, kaunis murtudsüda, pojengid (varajane tumepunane, roosad veidi hilisemad, valkjas roosa), hambuline kobarpea, kuldvits, kaunis kukehari, idamagun (oranz), siilikübar, punane päevakübar, sügisheleeniumid, paljulehine aster (tumelilla), kitsekakar, härjasilmad, rõngaslilled, kitseenelas, kuningakepp, floksid (valged, lillad), tiigerliiliad, liiliad (punakad, tumepunased), nurmenukud, asparagus.

Kuutõverohu kaaslaseks sobib suurepäraselt fortunei kikkapuu. Kevadiseks esimesteks tärkajateks lisaksin kirju püvilille `Alba`.

Maikellukesed harmoneeruvad suurepäraselt sõnajalgadega. Edasi bergeenia, himaalaja jalgleht, hosta, nartsissid. Sekka hangiks pehme kortslehe, kordaks püvilille. Edasi kobarpea, ruuge päevaliilia (oranz), vesikanep, rodgersia, hosta ja püvilill.

Päevaliilia sobib mistahes taimede vahele neid lahutama ja liitma. Samamoodi iirised ja kõrrelised.

Kollane kooslus olemasolevatest taimedest: sügisheleeniumid, kuldvits, kitsekakar, kuningakepp, nartsiss, päevaliilia, maasikmaran, iiris, siilikübar. Miks mitte kollane või oranz või lilla või punane roos. Edasi läheb roosi värvi kooslus.

Vahele üks kirju kooslus: Päevaliiliale lisaks liatrise, faasseni naistenõgese, kurereha. Rõngaslille kõrvale hariliku kukesaba, käokingad… Härjasilmad on hästi vahvad moonidega. Edasi igat värvi raudrohtu. Pune, iiris, helmikpööris, lauk, villane nõianõges, kevadel tulbid.

Üleminekuid saab teha hallide lehtilutaimedega, näiteks villane nõianõges.

Liiliad tahavad üksi ilutseda. Aga vaata õiel värvusi ja lisa sarnase tooniga madalam lehtilutaim. Näiteks helmikpööris, kurereha, akakapsas. Kaunist kukeharja prooviksin ka huvi pärast siia ja lisaksin mõne kõrrelise, mesiohaka. Floksile proovi kaaslaseks lupiini ja sõrmkübarat, ka kukekannus, monardad ja punane päevakübar sobivad.

Iru maja tahab, et tumepunast ka taimedes kasutame. Seega on hea valik helmikpöörised, kaunis kukehari `Matrona`, tumedam on ‘Purple Emperor’. Bergeenial ja kobarpeal on lehe alumine külg tumepunane. Hea valik oli lodjap-põisenela põõsas `Diabolo`. Roose, kellel on lehe alumine serv tumepunane, võiks ka aeda tuua ja kooslustesse sobitada.

Sellises peenras ei ole enam kohta umbrohule

Kui tahad ka ja vajad abi või ideid, siis kirjuta mulle piret@virkus.com