Viljapuude sügisene lõikus

Sellise oksa võib südamerahuga talvituma saata

Sellise oksa võib südamerahuga talvituma saata

Viimasel ajal helistatakse mulle tihti küsimusega, kaua võib veel viljapuid lõigata. Mina küsin vastu, mis on lõikamise eesmärk või mida lõigata soovitakse.

Tegelikult peab igal ajal lõigates endalt küsima, mida ma tahan lõikamisega saavutada. Kevadine tekitab mahlaseid kasve, suvine seevastu ei tekita peaaegu üldse, st uute kasvude tekkimine on normaalne. Talvele vastu minnes peab teadma, et puul on vaja talveks valmistuda ja ta teeb seda septembris-oktoobris. Kaks viimast talve on karmid olnud ja mõistlik on edaspidi siiski selliste talvedega arvestada.

Viljapuude suuremad lõikamised lõpetasin mina sel aastal septembri esimese nädalaga, lõikamata jätsin ka käevarre jämedused mitmeaastased vesikasvud. Kõik, mis jäi lõikamata sai kenasti kevadesse edasi lükatud. Olenevalt piirkonnast võtan veel selle aastaseid vesikasve ja luban teistelgi võtta.

Aga üldiselt on ka muid töid, mida septembris teha. Viljapuud ei kao kuhugi, kui nad siiamaani alles on ja kevadeni kannatab ikka oodata. Hoopis oskamatu ja julm lõikus (köndistamine) võib nad hukka saata.

Õiget aega ei ole, ei kevadise lõikuse alguse kohta ega ka, millal sügisel lõpetada. Õige aeg on tunde küsimus. Kui tunnet ei ole, siis on august viimane aeg. Kõige parem aeg on aga juuli teine nädal :)

Oks muudkui kasvab ja kasvab. On kahtlane, kas ta puituda jõuab.

Oks muudkui kasvab ja kasvab. On kahtlane, kas ta puituda jõuab.

Ainuke asi, mil võiks tulla kõne alla viljapuude sügisene lõikamine, on siis kui uued kasvud muudkui tulevad ja tulevad. Vot need kasvud ei jõua puituda ja saavad külmaga pihta ning need on mõistlik ära lõigata. Igasugune külmakahjustus nõrgestab puud. Kui kasvanud on juba üsna pikk ja vajalik oks ning on näha, et talle on augustis veel teinegi kasv otsa visanud, siis selle otsast lõikamine soodustab puitumist. Nagu roosidelgi tuleb puitumise soodustamiseks sügisel uusi kasve ära näpistada.

Lõikamisel peab teadma, et oksa otsast lõikamine võib ajada oksa harunema. Kui nii juhtub ja see on näha kenasti suveks, siis saabki lõikust juuli alguses korrigeerida, st lõigata ebasobivad külgharud ära.

 

Kui tahad teada, kuidas asjad tegelikult on, vajad asjatundlikku ja kogemustel põhinevat vastust, siis küsi järele piret@virkus.com Nõustan ka meili teel.

Teenused
Koolitused