Hauaplatside kujundamine

Kas hooldusvaba hauaplats on olemas?

Kalm
On, aga see ei meeldi teile. Vähest hoolt nõudev kalm on hoopis meeldivam.

Näiteks Poola surnuaias on hauaplatsid sõna otseses mõttes ehitatud uhkest marmorist või graniidist, täis toretsevaid kunstlilli ja väga erinevaid suuri küünlalaternaid. Esmapilgul väga ehmatav vaatepilt, aga kui kunstlilled ära jätta, on tulemus päris ilus. Slaavlased on teadupärast väga usklik rahvas ja seetõttu võib kiviga pillamisest aru saada.

Soomes võib kohata ka väga palju graniitkivi, aga üldpilt on meile palju vastuvõetavam kuna haljastuses domineerivad siiski teimede istutused ja hauaplatsid sarnanevad meie omadega kuigi üldmulje on korrektsem ning hooldatum.

Kalmu haljastusvõtteid on mitmeid, reegleid aga üks- mida lihtsam seda ilusam.

Nii nagu aias saab ka kalmule püsililledega luua vahelduva pildi. Õitsvate üheaastaste taimede asemel võiks julgelt rohkem kasutada püsililli ja lehtilutaimi. Mitmed vähenõudlikud pinnakattetaimed edenevad kalmistu ekstreemoludes kenasti. Sibullilli nn nartsissid, siniliilia valgeõielist sorti ja lumikellukesi tasub julgelt kasutada. Õitsemise lõpus lehtede kolletudes varjuvad sibullillede lehed näiteks hosta lehtede alla ja kaovad peagi vajamata ära lõikamist. Loe lisa, kuidas luua hooldusvaba hauaplats. Usu, kile ja killustikuga umbrohuvaba tulemust ei saavuta.

Heameelega abistan hauaplatsi kujundamisel ja haljastuse rajamisel.
Koos kalmukujundusega on minult võimalik tellida ka skulptuur, mille väljatöötamisel pakun loomingulist abi.

Küsi julgesti nõu!

Saada meil piret.pihtjoe@gmail.com
Helista 5049835

Valminud on ka kalmu kujundamise koduleht kalmukujundus.eu